Maruda24.pl

Serwis Informacyjny

Włóczka i jej znaczenie dla rękodzielników

Żyć w zgodzie z naturą, to wbrew pozorom nie jest taka oczywista rzecz. W pewnym sensie wszystko, co robimy jest temu podporządkowane. Nawet włóczka, a właściwie jej wybór, sprawia, że częściej będą to naturalne włókna. Syntetyki raczej w tym zakresie nie wchodzą w rachubę. Same zaś rękodzieło w różnych odmianach może być mieszanką różnych produktów. Jeżeli stawiamy na ekologię, to i tutaj podporządkujemy temu nasze prace. Ma to znaczenie, bo z jednej strony jesteśmy konsekwentni, a z drugiej świadomie ograniczamy nasze wybory do takich, a nie innych.

Włóczka, czyli ciekawe narzędzie

Rękodzieło jest formą naturalnej ekspresji. A włóczka jedną z jego ciekawych narzędzi. O tyle jest to ciekawe, że niekoniecznie spotkamy się z jego wyrobami w popularnych sklepach. To najczęściej dziedzina, której musimy sami poszukać. Rzadko, a właściwie wcale, trafimy na reklamę rękodzielnictwa. Jeżeli już to raczej na masową produkcję, która może być imitacją, ale na pewno nie jest wytwarzana jednostkowo. Nie ma tego czegoś, co nazwalibyśmy duszą, czymś niepowtarzalnym i rzadko spotykanym. Zatem  jak się poruszać w świecie, gdzie w odróżnieniu od innych ofert, rękodzieło nie będzie nam się rzucać w oczy?

Włóczka do dziergania w rękodziele

Najlepiej wybrać jakąś dziedzinę, która należy do rękodzielnictwa. Włóczka jest tutaj doskonałym przykładem. A ich wielość ma kapitalne znaczenie. Wydziergamy z nich mnóstwo eko materiałów i to najwyższej jakości. Jeżeli nauczymy się jeszcze dziergać, znajdziemy odpowiednie akcesoria, osoby, które nas w ten świat wprowadzą, to możemy być pewni, że nie tylko sami zadbamy o siebie, ale jeszcze będzie to troska w naszym stylu, wrażliwości i estetyce. Nie będziemy musieli zastanawiać się, gdzie znajdziemy, powiedzmy, wełniany pled z warkoczami w wielu kolorach. Po prostu sami go przygotujemy. A nie ma chyba większej satysfakcji, kiedy część z naszego planu jest w dużej mierze zależna od nas.

Co zyskujemy

Przede wszystkim nowe życie. Brzmi to pewnie zbyt triumfalnie, ale takie w rzeczywistości jest. Wystarczy, że sobie wyobrazimy ozdobne warzywa wydziergane na drutach, sweter, torbę na zakupy z kolorowej włóczki, czy dziergany pokrowiec na stołek w kuchni. Jeżeli można jeszcze bardziej ekologicznie, to chyba wtedy, kiedy zrobimy sobie szal, czapkę i rękawiczki. Wtedy chyba już niczego nie będziemy potrzebowali. Bo naturalny styl naszego życia przybierze odpowiednie barwy. A gdyby jeszcze dodać do tego kocyk dla dziecka z mięciutkiej wełny, będziemy przeszczęśliwi.

Nie wszystko od razu

Oczywiście, decydując się na dzierganie na drutach, osiągniemy te cele w pewnej perspektywie czasowej. Fajnie jest znaleźć w swoim otoczeniu podobnych pasjonatów, dla których ekologiczny pomysł na życie, posiada podobną wartość, co dla nas. Zapewne w większej grupie, uda nam się uzyskać pożądane efekty jeszcze szybciej.