Maruda24.pl

Serwis Informacyjny

Domowe zioła i warzywa hodowane na parapecie.

Domowe warzywa są najlepsze. Jeśli mieszkacie w bloku i nie macie żadnej działki, a przyszła wam ochota na domowe warzywa i zioła to jest na to sposób.

Najczęstszą metodą uprawy warzyw jest posadzenie lub posianie ich w doniczkach z ziemią i umiejscowienie ich na parapecie. Ważne jest to aby doniczkę z ziemią postawić w miejscu gdzie nasze rośliny będą miały dostęp do słońca (wschodnie bądź południowe okna). Rośliny nie powinny znajdować się sąsiedztwie grzejników ponieważ ciepło z grzejników będzie wysuszać podłoże. Czasami również warto rozszczelnić okna po to aby do roślin dostał się świeży tlen. Rośliny takie jak mięta, pietruszka, szczypiorek preferują niższe temperatury, z kolei bazyli czy też majeranek wolą zdecydowanie cieplejsze miejsca.

Świeże powietrze oraz odpowiednia ilość światła dziennego to jedna sprawa, rośliny potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Zbyt mała ilość wody sprawi, że rośliny wyschną, a z kolei zbyt duża ilość sprawi, że zgniją. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie podlewanie roślin kiedy zauważymy, że widoczna warstwa podłoża jest delikatnie wyschnięta. Nawodnienie roślin to nie tylko podlewanie, lecz również zadbanie o wilgotność powietrza. Zalecane jest regularne spryskiwanie roślin letnią wodą.

Należy rownież pamiętać, że wielkość doniczki należy dostosować do wielkości rośliny którą chcemy wyhodować. Niedopowiednie podłoże i zbyt mała ilość miejsca do prawidłowego rozwoju sprawia, że po kilku dniach ich stan może się pogorszyć.