Maruda24.pl

Serwis Informacyjny

Ważne wskazówki na wycieczki po lesie

wycieczki po lesie

Nie ma to jak orzeźwiająca wędrówka na świeżym powietrzu wypełniająca nasze zmysły widokami i dźwiękami natury. Niestety żadna aktywność na świeżym powietrzu nie jest w 100% wolna od ryzyka. Ale postępując zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, możesz upewnić się, że Twoje wędrówki – gdziekolwiek cię zaprowadzi – są zabawne, stymulujące i przede wszystkim bezpieczne. Oto kilka najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas wycieczki po lesie.

Sporządź listę niezbędnego sprzętu

Nawet jeśli planujesz wybrać się tylko na krótki dystans, są pewne podstawowe elementy, bez których żaden turysta nie powinien wyruszyć.

  • Buty turystyczne
  • Plecak
  • jedzenie i picie
  • ubiór odpowiedni do pogody
  • płaszcz przeciwdeszczowy
  • poręczny zestaw pierwszej pomocy

Zapoznaj się z terenem

Żeby się nie zgubić w lesie warto się zapoznać w topografią terenu. Weź ze sobą mapę, bo nie w każdym miejscu będziesz mógł polegać na swoim telefonie. Jest wiele miejsc w których sygnał komórkowy nie jest dostępny i byś musiał polegać na własnej intuicji.

las

Upewnij się czy trasa jaką obrałeś nie przecina terenów prywatnych lub strefy zakazu.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Gdy wyruszasz na wycieczkę powiadom kogoś godnego zaufania, gdzie się wybierasz i o jakich godzinach planujesz wrócić. Zapewni Ci to wezwaną pomoc w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń.

Jednym z większych zagrorzeń lasu są kleszcze. Roznoszą bardzo niebezpieczne choroby takie jak kleszczowe zapalenie mózgu lub bolerioze. By się przed nimi chronić należy zakładać ubrania nieodkrywające rąk oraz nóg. Stosowanie środków odpędzających owady jest równie wskazane. Po powrocie z wycieczki należy dokładnie sprawdzić swoje ciało czy żaden kleszcz się nie przyczepił. W przypadku, gdy znajdziemy na sobie kleszcza należy go w odpowiedni sposób usunąć.

wycieczki po lesie

Znaj swój limit

Kiedy endorfiny zaczynają działać i jesteś na łonie natury, czujesz, że możesz iść dalej przez wiele kilometrów. W wielu przypadkach dąży to do kontuzji. Może nawet dojść do sytuacji, w której nie jesteś w stanie wrócić do domu z powodu wyczerpania. Lepiej zacząć od poznania swoich limitów i czerpania przyjemności z relaksujących przechadzek.