Maruda24.pl

Serwis Informacyjny

Szukasz drogi do zdrowia? – co brać pod uwagę

miska

Jedz zdrowo

To, co jesz, jest ściśle związane z Twoim zdrowiem. Zbilansowane odżywianie ma wiele zalet. Dokonując zdrowszych wyborów żywieniowych, możesz zapobiegać niektórym chorobom lub je leczyć. Należą do nich choroby serca, udar i cukrzyca. Zdrowa dieta może również pomóc schudnąć i obniżyć poziom cholesterolu.

Ćwicz regularnie

Grupa ludzi biegająca w miejscu

Ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu chorobom serca, udarom, cukrzycy oraz niektórym odmianą raka. Może pomóc w leczeniu depresji, osteoporozy i wysokiego ciśnienia krwi. Osoby ćwiczące również rzadziej ulegają kontuzjom. Rutynowe ćwiczenia mogą poprawić samopoczucie i utrzymać wagę pod kontrolą. Staraj się być aktywny przez 30 do 60 minut około 5 razy w tygodniu. Pamiętaj, każda ilość ćwiczeń jest lepsza niż żadna.

Schudnij, jeśli masz nadwagę

Zbyt duża waga zwiększa ryzyko wystąpienia kilku schorzeń. Obejmują one:

  • wysokie ciśnienie krwi
  • wysoki cholesterol
  • cukrzyca typu 2
  • choroba serca
  • udar mózgu
  • niektóre nowotwory

Nadwaga może również prowadzić do urazów związanych z obciążeniem stawów. Powszechnym problemem jest zapalenie stawów, takich jak kręgosłup, biodra lub kolana. Jest kilka rzeczy, które możesz spróbować, aby schudnąć i utrzymać wagę.

Chroń swoją skórę

Kobieta patrząca przez okno

Ekspozycja na słońce jest związana z rakiem skóry. Czas spędzany na mocnym słońcu najlepiej ograniczyć. Pamiętaj, aby nosić odzież ochronną i nakrycie głowy, gdy jesteś na zewnątrz. Używaj kremu przeciwsłonecznego przez cały rok na odsłoniętej skórze, takiej jak twarz i dłonie. Chroni to skórę i pomaga zapobiegać rakowi skóry. Wybierz filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który blokuje zarówno promienie UVA, jak i UVB. Unikaj intensywnego opalania oraz nie korzystaj z solarium.

Nie pal i unikaj kontaktu z tytoniem

Palenie tytoniu to szkodliwy nawyk. Może powodować choroby serca i raka jamy ustnej, gardła lub płuc. Jest to również wiodącym czynnikiem powodującym rozedmę płuc i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Im szybciej zrezygnujesz z palenia, tym lepiej.

Ogranicz spożycie alkoholu

Mężczyźni nie powinni pić więcej niż 2 drinki dziennie. Kobiety nie powinny pić więcej niż 1 drink dziennie. Jeden drink jest równy 350 mL piwa, 150 mL wina lub 50mL uncjom wódka. Zbyt duża ilość alkoholu może uszkodzić wątrobę. Może powodować niektóre nowotwory, takie jak rak gardła, wątroby lub trzustki. Nadużywanie alkoholu przyczynia się również do zgonów w wyniku wypadków samochodowych, morderstw i samobójstw.