Maruda24.pl

Serwis Informacyjny

Plan zdrowych ćwiczeń i diety dla seniorów

pomarańczowy

Nigdy nie jest za późno na zdrowie i poprawę jakości życia. Dla niektórych osób starszych oznacza to utrzymanie lub osiągnięcie zdrowej wagi. Badania sugerują, że optymalny BMI dla osób starszych wynosi od 23 do 23,9, ale najlepszy BMI dla Ciebie może zależeć od istniejących wcześniej schorzeń.

Jaki jest zatem najlepszy plan żywieniowy dla osób starszych, aby utrzymać aktywny tryb życia i osiągnąć zdrową wagę? A jak rozpocząć program ćwiczeń, jeśli nigdy nie byłeś aktywny? Najlepszym źródłem informacji jest lekarz, ale informacje o odchudzaniu i planach ćwiczeń mogą być pomocne w rozpoczęciu tej rozmowy.

Starsza para z psem siedząca przy stole

Osiągnięcie zdrowej wagi dla seniorów

Ogólnie utrata masy ciała nie jest zalecana, ponieważ występuje już u 15–20% wszystkich osób w podeszłym wieku i może zwiększać ryzyko chorób i śmiertelności. Pierwszym krokiem powinno być omówienie celów odchudzania z lekarzem lub dietetykiem. Najlepszą dietą dla seniorów nie zawsze jest program dietetyczny, który jest najpopularniejszy lub polecany osobom dorosłym w innych grupach wiekowych. Dla seniorów ważne jest, aby utrzymać masę mięśniową.

Lekarz może stworzyć plan dopasowany do Twojego budżetu, stylu życia, zmian fizjologicznych i potrzeb zdrowotnych. Możesz również otrzymać skierowanie do fizjoterapeuty. Wykwalifikowany fizjoterapeuta może współpracować z Tobą, aby znaleźć ćwiczenia, które utrzymają Twoje ciało w mocy i mobilności. Możesz również otrzymać skierowanie do fizjoterapeuty. Wykwalifikowany fizjoterapeuta może współpracować z Tobą, aby znaleźć ćwiczenia, które utrzymają Twoje ciało w mocy i mobilności.

Elementy planu zdrowego żywienia

Starsze osóby z wiekiem mają mniejszy apetyt. Uważa się, że zdrowa dieta seniorów powinna składać się z mniejszych i częstszych posiłków.

Badania wskazują, że seniorzy powinni zachować szczególną ostrożność, aby uzyskać dietę zrównoważoną pod względem odżywczym, ale dostarczającą dużo białka. Dla większości dorosłych oznacza to, że każdy posiłek zawiera źródło chudego białka. Źródła białka mogą obejmować jajka, ryby, kurczaka, indyka i chude kawałki mięsa.

Zalecane spożycie białka to 0,8 grama na kilogram masy ciała. Ale zalecenie dla osób starszych to od 1,2 do 2,0 gramów białka na kilogram masy ciała, ponieważ są oni bardziej podatni na rozpad mięśni. Optymalne spożycie to około 35 gramów białka w każdym posiłku.

Błonnik jest kolejnym istotnym składnikiem dobrej diety seniorów. Błonnik pomaga regulować trawienie i zapobiega zaparciom, które mogą dodatkowo zmniejszyć apetyt. Dobrym źródłem błonnika są surowe owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.

Zdrowe ćwiczenia

Jeśli przez większość swojego życia nie byłeś aktywny, próba rozpoczęcia programu ćwiczeń w wieku podeszłym może wydawać się przytłaczająca. Trzeba skupił się na tym, co możesz zrobić, a nie na tym, czego nie możesz – zacznij prosto. Na przykład chodzenie zapewnia wszelkie korzyści związane z ćwiczeniami, których potrzebujesz.

Aby uczynić chodzenie przyjemniejszym, należy chodzić po płaskim terenie i znajdowanie partnerów do chodzenia, aby uczynić to doświadczenie bardziej towarzyskim i przyjemnym. Ale jeśli chodzenie jest zbyt obciążające dla stawów, można wziąć pod uwagę pływanie lub wykonywanie ćwiczeń rozciągających w pozycji siedzącej. Rób, co możesz, aby codziennie poruszać stawami.

Starsza osoba uprawiająca yogę

Pamiętaj, że utrata wagi nie powinna być głównym celem. Zamiast tego zdrowy ogólny program żywieniowy może mieć korzystny wpływ. Zalecenia dotyczące BMI są różne dla osób starszych i młodszych. Małe zmiany mogą mieć duży wpływ. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem specjalizującym się w medycynie geriatrycznej.