Ekologiczny dom z drewna jest dzisiaj alternatywą dla tradycyjnych, murowanych obiektów. Pod każdym względem. Domy z drewna powstają zdecydowanie szybciej, a przy tym zawierają wszystkie niezbędne parametry, by móc w nich zamieszkać. Jeżeli wykorzystamy do tego jeszcze odpowiednią technologię, np. CLT (drewno klejone krzyżowo), możemy być pewni trwałych efektów. Warto też wiedzieć, że nie jest to przypadek, że ekologię łączy się z drewnianym domem. Nie tylko dlatego, że sam materiał jest odnawialny, ale przede wszystkim, że producenci robią wszystko, by pochodził z lasów, gdzie prowadzi się zrównoważoną gospodarkę. Sama zaś budowa, jak i eksploatacja domu z drewna są świadectwem na to, że na każdym etapie dba się o jak najniższą emisję CO2 do atmosfery, jak również codzienne użytkowanie w zgodzie z naturalnym środowiskiem.
Ekologiczny dom z drewna to lżejsza konstrukcja
Ekologiczny dom z drewna to również specyficzny mikroklimat, który wytwarza sam materiał. Uważa się, że jest korzystniejszy dla zdrowia w porównaniu z tradycyjnymi, murowanymi budynkami. Między innymi dlatego, że zdecydowanie bardziej elastycznie reaguje na zewnętrzne warunki. Na przykład zimą dom z drewna szybciej się nagrzeje, za to latem czuć w nim przyjemny chłód. Nie ulega wątpliwości, że ekologia domów z drewna wynika również z tego, że są zdecydowanie lżejsze niż murowane obiekty. W związku z tym nakłady, związane z wylaniem fundamentów są proporcjonalnie niższe. Jednocześnie domy z prefabrykowanych płyt CLT są łatwiejsze przy planowaniu rozbudowy lub remontu wewnątrz budynku. Oczywiście można zadać sobie pytanie, czy cieńsze ściany domów z drewna są ich wadą, czy zaletą. Na pewno przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii, np. drewna klejonego krzyżowo, zachowamy odpowiednią akustykę i zminimalizujemy utratę ciepła. Natomiast zyskujemy więcej powierzchni użytkowej.
Ekologiczny dom z drewna bez pozwolenia na budowę
Ekologiczny dom z drewna zgodnie z dzisiejszymi normami prawnymi możemy postawić bez pozwolenia na budowę. W Polsce od 2022 roku zmieniono pod tym względem prawo budowlane. Jest jeden warunek – drewniany dom lub murowany nie może przekroczyć 70 m2 powierzchni. Dzięki temu bez zbędnych dokumentacji istnieje możliwość wybudowania całorocznego, ekologicznego budynku. Warto pamiętać przy tym, że podobne przepisy dotyczą domków letniskowych, zamieszkiwany nie dłużej niż 180 dni. W tym wypadku również nie wymagają one pozwolenia na budowę, ale powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 35 m2. Sam fakt, że prawo budowlane dopuszcza takie możliwości bez względu na materiał, z jakich domy powstają, jednoznacznie sygnalizuje, że domy drewniane to bezpieczna inwestycja.
Więcej na temat
Sztuka mindfulness: Jak zacząć praktykować uważność w codziennym życiu
Rytuały poranne, które zwiększą produktywność i poprawią nastrój
InnerSpace.pl – Nowy Wymiar Twojej Przestrzeni