Maruda24.pl

Serwis Informacyjny

Ekogroszek – wady i zalety ogrzewania domu

ekogroszek

Cały czas rosną oczekiwania użytkowników co do źródła ciepła. Nośnik energii ma być łatwy w użytkowaniu, wydajny, tani i ekologiczny. Istnieje wiele możliwości, ale coraz częściej wyborem Polaków okazuje się być ekogroszek. Czy aby na pewno paliwo, które opiera się na węglu może być przyjazne środowisku i łatwe w użytkowaniu?

Co warto wiedzieć o ekogroszku

Ekogroszek powstaje z węgla brunatnego lub kamiennego. Podczas obróbki są selekcjonowane frakcje o odpowiednim rozmiarze i parametrach. Jest o wiele czystszy niż zwykły węgiel, a dzięki nowoczesnym kotłom emituje o wiele mniej szkodliwych substancji.

Mimo, iż węgiel jest uważany jako opał szkodliwy, to właśnie on i jego pochodne są najczęściej wybieranym paliwem. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny aż 45% gospodarstw domowych wykorzystuje je jako źródła ciepła.

Zalety ekogroszku

Wydajność

Gdy dysponujemy dobrym ekogroszkiem, zapewnia on bardzo wydajne ogrzewanie. Kluczową wartością jest wartość kaloryczna, określająca ilość energii z masy paliwa. Wyrażone są one w megadżulach na kilogram. Im wyższa wartość tym lepiej. Uniwersalnym wyborem jest ekogroszek, który posiada kaloryczność na poziomie 27 MJ/kg.

Ekonomiczność

Głównym wabikiem, zachęcającym do zakupu ekogroszku jest jego cena. Tona dobrej jakości surowcu wynosi około 800 zł. W wypadku 150 metrowego domu, do ogrzania wystarczy zaledwie 2 tony – przy założeniu temperatury na poziomie 20-21 stopnie Celsjusza.

Prosta Obsługa

Nowoczesne kotły na ekogroszek wymagają minimalnego zaangażowania użytkownika. Dzięki swojej automatyzacji same dobierają optymalne parametry spalania. Natomiast, za sprawą automatycznego podajnika musimy tylko uzupełniać piec co kilka dni. Usuwanie pyłu także okazuje się rzadkością, o ile wsypujemy ekogroszek o dobrych parametrach.

Ekologia

Wiele osób może zastanawiać się jak to możliwe, iż ekogroszek był ekologiczny, w końcu opiera się na węglu. Trzeba tu zaznaczyć, że ekogroszek produkowany jest z najwyższej jakości węgla, o niskiej zawartości pyłu i siarki. Następnie, w procesie produkcji jest dokładnie przesiewany, oczyszczany i suszony. Efektem tych procesów jest wysokiej klasy, energetyczny opał.